FAQ

Proč FSL? 

Moje zkušenost, sebevzdělávání a praxe ukazuje, že svalová síla vyžaduje větší pozornost a osvětu, jelikož má pro člověka značný význam. Většina mých klientů podceňuje silovou složku a není jednoduché je přes mnohé mýty a vlastní přesvědčení k sílovému tréninku přivést. Teprve až po čase a zesílení si začínají uvědomovat, že síla jim pomáhá cítit se lépe. Mě osobně těší, že výrazně kvitují silové cvičení lidé, kteří za mnou příjdou s bolestmi zad či jiným problémem způsobeným většinou svalovou slabostí a dysfunkcí. Díky silově nápravným cvičením bolest postupně mizí a vrací se jim chuť do života. Svalová soustava a síla je důležitá v rámci prevence a rehabilitace. Ovlivňuje pohyb, funkci, metabolismus, sílu kostí, pevnost šlach, psychiku a celkově naše zdraví a kondici.  Vznik FSL je jedním z kroků jak lidi přivést k silovému tréninku. Je to výzva, rozhodnutí a cíl!

Co je #FSL1_2019?

FSL je zkratka Fit Strength Level. Označení #FSL1_2019 znamená první sestavu cviků v tomto roce. Je to také hashtag, který jej bude provázet na sociálních sítí. Do budoucna se předpokládá sestavení dalších sestav (FSL2 atd.). Jde o sestavu 13 cviků, které splňují parametry tzv. funkčního cvičení s nastavenými standardy rozdělených do 5 úrovní (levelů). Standard znamená zvednout určitou váhu s určitým počtem opakování. Nastavení standardů vychází ze zkušenosti a tabulek standardů StrengthLevel.comExRx.net.

FSL umožňuje cvičit a směřovat k určitému cíly, který splňuje danou úroveň. Pro někoho to může být výzva a motivace. Mnohým to pomůže už jen v tom, že mají nastavené standardy, které se snaží buď dosáhnout nebo jen udržet. První tři úrovně (1-3 level) jsou nastaveny pro začátečníky a mírně pokročilé. Splňují standard úrovně síly pro každého, kdo se věnuje silovému cvičení 2x až 3x týdně. 4 a 5 level je pokročilá úroveň, vyžaduje více času a úsilí, zájem o silový trénink a frekvenci tréninků 3x až 4x týdně. Ke splnění 4 a 5 levelu vyzývám především sportovce, pro které síla hraje velkou roli v rámci prevence zranění a výkonu.

Proč 13 cviků?

Třináct cviků je celkový výběr cvičení, které využívám nejčastěji v tréninku a které v celku tvoří komplexní posílení celého těla. Najdeš zde základní silové cviky využíváné a osvědčené všude ve světě v oblasti fitness a sportovního tréninku.

V sestavě je devět hlavních cviků.

Squat, Deadlift, Bench Press, Military Press, Horizontal Row, Pull Up, Kettlebell Swing, Turkisch Get Up, Single Leg RDL

A čtyři alternativní cviky

Split Squat, Hex Bar Deadlift, Corner Press, Chin up

Proč alternativní cviky?

Pro splnění levlu FSL se vyžaduje primárně provedení 9 hlavních cviků.

Má praxe a zkušenost je taková, že se najdou lidé, kteří mají problém některé cviky zvládnout v plném rozsahu z důvodu nedostatečné mobility, dřívějšího zranění aj. Proto v sestavě najdete i výše uvedené alternativní cviky, které nahrazují hlavní a jejich splnění je rovněž akceptovatelné pro splnění daného levelu.

I když zvládneš všechny hlavní cviky doporučuji, abys v tréninku určitě nevynechal i tyto alternativní cviky zejména split squat a corner press.

SQUAT vs. SPLIT SQUAT

Alternativní cvik je nastaven u dřepu, kde se nejčastěji setkávám s problémem tento cvik technicky a funkčně zvládnout. Alternativou je cvik Split Squat, který jsem zařadil na základě zkušenosti světově uznávaného silově-kondičního trenéra Michaela Boyla, který u svých atletů rovněž nahrazuje dřep právě rozděleným dřepem tzv. Split Squatem, který je samotně skvělý jednostranný cvik pro rozvoj stability a síly dolních končetin.

DEADLIFT vs. HEX BAR DEADLIFT

Deadlift je náročný technický cvik a jeho alternativou je v sestavě Hex Bar Deadlift. Je efektivní, rychle naučitelný a díky němu můžete rychle zesílit! Primárně se počítá, že deadlift bude prováděn tzv.konvenčním způsobem, ale uznatelný je také sumo deadlift.

MILITARY PRESS vs. CORNER PRESS

Často se setkávám u svých klientů s problémem, že nedokážou vzhledem k zatuhlosti ramen, hrudníku nebo opět z důvodu nějakého dřívějšího zranění provést plné vzpažení a techniku cviku tlaku osy nad hlavu (military press). Alternativou je v tomto případě tzv. Corner Press, který využívám velmi často a je to skvělý cvik na rozvoj síly ramen, ale také core stability.

PULL UP vs. CHIN UP

U nemálo klientů řeším často problém s úchopem při přítahu Chin Up nebo Pull Up. Někdo, kdo má problém s rameny nemusí dobře snášet uchopení nadhmatem a někomu nevyhovuje podhmatové držení u Chin Upu. Proto jsou oba tyto cviky zařazeny v sestavě cviků a je na každém ať si vybere, který mu vyhovuje více.

Co když chci přijmout výzvu FSL?

Přijetí výzvy je podmíněno přihlášením přes formulář, který najdeš dole na stránce FSL. Po přihlášení dostaneš tabulku standardů dle tvé osobní váhy a budež zařazen do týmu pokořitelů FSL. 

Co když splním nějaký level?

Za každou splněnou úroveň dostaneš odznak vyznačený v certifikátu FSL STRONGER nebo FSL STRONG (viz. titulní strana), který bude vyvěšen na stránce týmu FSL . Cetifikát dostaneš v podobě PDF a budeš-li mít zájem můžeš si koupit nálepku nebo připinací odznak zdolané úrovně. 

Kdo mi uzná, že jsem splnil daný level?

Uznání splněné úrovně je zatím v pravomoci jen u mě (Marek Vinárek). Jsou dva způsoby, kde můžeš úroveň pokořit. V rámci osobního tréninku nebo na pořádáných testovacích trénincích s označením FSL Testing Day

Co když neumím některé cviky?

Pokud neumíš nějaký cvik, tak je možnost naučit se jej v osobním tréninku, který si můžeš individuálně domluvit. Plánujeme také tréninky FSL, kde bude součástí technická výuka jednotlivých cviků. Ideální je domluvit si osobní schůzku a společně najdeme řešení. 

Přihlášení do FSL výzvy!

Zasláním přihlášky souhlásíte ze zpracováním výše uvedených údajů důležitých pro aktivní zařazení do FSL výzvy!