Rozhovor s trenérem Martinem Tomkem

ÚVODEM

Mohl bys říct něco málo o sobě?

Jmenuji se Martin Tomko, je mi 24 let. Narodil jsem se ve Zlíně, ale vyrůstal jsem v Hlučíně. Ve 12 letech jsem se přestěhoval do Opavy, kde žiju až dodnes. Vystudoval jsem Střední školu technickou v Opavě s oborem mechanik seřizovač CNC strojů, ale uvědomil jsem si, že tato profese mě nenaplňuje a nechci ji dělat celý život. Už od mládí jsem se věnoval sportu a vždycky mě to táhlo k pohybu. Pokusil jsem se tedy vzhledem k mým ambicím dostat se na Vysokou školu v Ostravě na obor Tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání. Vše se naštěstí podařilo a já se na školu dostal. Po třech letech jsem úspěšně zvládl bakalářské studium a momentálně jsem dokončil první ročník magisterského studia na zmiňované škole.

Po absolvování maturitní zkoušky jsem dostal možnost trénovat skupinové lekce ve Fit-tréninku, kde působím dodnes. V průběhu vysokoškolského studia jsem si uvědomil, že bych se chtěl věnovat trenéřině a dělat v životě to co mě baví.

Jaké je tvé životní motto?

V životě jsem si prošel mnohými překážkami, ale nikdy mě nic nezlomilo. Vždycky jsem věřil v dobré časy, a proto moje motto zní:

„VŽDY VĚŘ“

Kdy jsi začal se sportem a co tě k tomu vedlo?

Už jako mladý klučina jsem běhal po hřištích a čutal do balonu, tak jako většina mladých kluků v mé generaci. Moji náplni dne bylo přijít co nejrychleji domů, „hodit aktovkou“ a jít hrát fotbal na hřiště, občas se najíst, přijít večer a jít spát. Takto víceméně probíhal každý můj den. Vystřídal jsem mnoho sportů od fotbalu, basketbalu, plavání, bojového sportů aj., ale u ničeho jsem nevydržel. Ve 14 jsem poprvé navštívil fitness a navštěvuji ho až dodnes.

Jak ses dostal k posilování? Pamatuješ si svou první návštěvu posilovny? Jaké to bylo?

Začal jsem posilovat, když mi bylo 13 let na závěsném systému TRX. TRX mi dálo základ a asi ve 14 jsem navštívil poprvé fitness a od prvního vstupu se dá říct, že navštěvuji fitness pravidelně až dodnes.

Kdo je tvou inspiraci a proč?

V životě jsem poznal mnoho lidí, kterými jsem se inspiroval, ale nedokážu vypíchnout jen jednoho člověka.

Na co se ve cvičení nejvíce zaměřuješ (síla, vytrvalost, budování svalů…)? Jaký je tvůj cíl ve cvičení?

Když jsem začal docházet pravidelně do fitness, tak mojí prioritou byla progrese svalů, tak jak to má asi 90 % lidí, kteří navštěvují fitness. V 17 letech jsem někde na videu zahlédl nějaké silové závody a nadchlo mě to. Od té doby jsou moje tréninkové plány spíše na silové bázi, částečně na hypertrofii. Většinou mám v TJ dva základní cviky, na kterých stavím celý trénink, poté následují doplňkové cviky.

Děláš i nějaký jiný sport?

Jiný sport nedělám, věnuji se naplno fitness.

Co ty a strava? Dodržuješ jidelníček nebo občas zhřešíš? Pokud ano, tak čím?

Stravu si poměrně hlídám, už za ty léta jsem tak nějak poznal, co na mě funguje a co naopak ne. Ano, občas si zajdu s kamarády na nějaký steak, ale to jen jednou za čas.

 

 

 • Rubriky
 • Kategorie
 • Kalendář
  Leden 2021
  Po Út St Čt So Ne
  « Kvě    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
 • Nadpis formuláře

  Text formuláře